השבוע נציין את יום השואה וזאת הזדמנות בשבילי להכיר לכם כמה מתושבי המועצה שחיו וסבלו בתקופה חשוכה זו של העם היהודי, שרדו , עלו ארצה ופעלו ללא לאות למען העם והמולדת.

והיום – ישראל שמיר מיד בנימין. אדם שסיפור חייו הוא תמצות ההיסטוריה של מדינת ישראל…

ישראל או שרולי, כפי שכונה בילדותו, נולד בטרנסילווניה (חבל ארץ שבעבר היה חלק מהונגריה וכיום שייך לרומניה) , למשפחה בת תשע נפשות – זוג הורים ושבעה ילדים ..
החיים בגולה בין הגויים אף פעם לא היו נוחים, ידענו שליהודים אין זכויות אבל זה מה שהכיר.. 
כשהיה רק בן שבע התחילו הצרות וצילם של הגרמנים חדר להונגריה ..בהתחלה אלו לא היו הגרמנים עצמם אלא הונגרים "עושי דברם" שמיררו את חייהם וכל יום הוסיפו גזרה חדשה – זרקו אבנים, גזרו זקנים באמצע הרחוב , הרביצו והתעללו סתם. 
אבל בשנת 1944 הגיעו הגרמנים והמצב החמיר בין לילה . אביו של ישראל נלקח למחנה עבודה והאם שנותרה עם שבעה ילדים הבינה שחייבים לברוח והם החלו במנוסה. בשלב מסוים התנפחו רגליה של אמו והיא לא יכלה להמשיך היא ראתה גוי והתחננה בפניו שיסתיר אותם. .אותו אדם פחד מאוד היה ידוע שמי שמסתיר יהודים ירצחו אותו ואת משפחתו , אך כשראה את שבעת הילדים הקטנים בני שנה עד שלוש עשרה לא יכל להישאר אדיש והסתיר אותם במרתף. במשך כשנה הוסתרו בני המשפחה עד שהגיעו חיילי ברית המועצות ושחררו את הונגריה . 
רק ב1947 עלה עם עוד 8000 איש על ספינות מעפילים בדרכו לישראל. לאחר שמונה ימים בים , ליד חופי חיפה , נתפסה האוניה בידי הבריטים וגורשה לקפריסין . שם שהה שנה שלמה ואף שם באחד מהאוהלים שמע על הכרזת מדינת ישראל.

לאחר שעלה ארצה השתתף ישראל כמעט בכל מלחמות ישראל: מבצע קדש,ששת הימים ויום כיפור
וזכה להכיר את אשתו פנינה ולהקים משפחה . ליד בנימין הגיע ב2008 לאחר שבתו עברה לגור כאן ואני זכיתי להכיר אדם יקר ומרתק .

את הסיפור המלא של ישראל הוצאנו במסגרת פרויקט הספרים שלנו לניצולי שואה "משרולי לישראל"

את התמונה צילמה מרב ורנר מיד בנימין.